Rozwój słuchu

Zmysł słuchu u nienarodzonego dziecka rozwija się ok. 16 – 20 tygodnia życia. Pierwszymi towarzyszącymi mu dźwiękami są: tembr głosu matki , odgłos bijącego serca, ruchy robaczkowe jelit. szum przepływającej krwi oraz dźwięki, które on sam wytwarza – pluski płynu owodniowego.

Ta wewnętrzna symfonia towarzyszy dziecku przez 24 godziny na dobę – więc malec szybko się do nich przyzwyczaja i nie zaburzają mu one komfortu. Dorosły człowiek poprawnie funkcjonuje w otoczeniu, w którym natężenie dźwięku nie przekracza 70 dB. Mało znanym jest fakt, że wody owodniowe potęgują odgłosy pracy narządów do 80-90 db. Nie dziwmy się więc, kiedy już w samodzielnym życiu dziecko pięknie zasypia przy jednostajny hałasie pracującego samochodu, odkurza czy suszarki :)

Przyjemne dźwięki

Jest jeszcze pewna grupa dźwięków, które sprawiają dziecku przyjemność już w życiu płodowym, jednocześnie dostarczając dodatkowych bodźców rozwijającemu się układowi nerwowemu.

Dziecko w brzuszku słuchające delikatnych, spokojnych dźwięków jak : szum morza, śpiew ptaków, jak również muzyki klasycznej jest w stanie po porodzie rozpoznać te dźwięki po narodzinach. Stąd dbając o muzykalność naszego dziecka zyskujemy narzędzie, które pomoże nam je uspokoić i wyciszyć.

Darmowe aplikacje

Warto zapoznać się z darmowymi aplikacjami mobilnym dla kobiet które stawiają na rozwijanie inteligencji muzycznej nienarodzonego dziecka :

1. Muzyka dla kobiet w ciąży
2. Pregnancy Music