Po porodzie szczęśliwi rodzice muszą otoczyć nowo narodzone dziecko troską i opieką. Jednym z filarów opieki nad noworodkiem jest zapewnienie mu higieny. Początkowy brak doświadczenia i świadomość wielkiej delikatności dziecka sprawiają, że wiele par w pierwszych dniach po narodzinach ma obawy przed wykonaniem podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Kłopotliwymi bywają: toaleta twarzy, kąpiel, pielęgnacja kikuta pępowinowego czy przeciwdziałanie odparzeniom w okolicy pieluszkowej. Poniżej pozwoliłam sobie sformułować kilka porad i zasad, którymi warto się kierować podczas zabiegów higienicznych.
Codzienne pielęgnacja twarzy Twojego maleństwa zmniejszy ryzyko pojawienia się : pleśniawek, zapalenia spojówek czy próchnicy po okresie ząbkowania.
Jak prawidłowo wykonać toaletę oczek, jamy ustnej, noska czy uszek ?
1. PIELĘGNACJA OCZEK
Niezbędnik :
– Waciki/Gaziki
– 0,9% roztwór soli fizjologicznej lub przegotowana woda
Przed wykonaniem toalety umyj ręce. Wacik kosmetyczny/gazik zamocz w soli fizjologicznej lub przegotowanej wodzie. Zdecydowanym ruchem przemyj oczko od kącika zewnętrznego do wewnętrznego. Pamiętaj by zawsze przemywać oczko w tym kierunku czyli do miejsca w którym zbiera się wydzielina.
Najczęstsze błędy :
Nieprawidłowy kierunek oczyszczania oczek
Używanie naparu z rumianku, który może uczulać
2. PIELĘGNACJA JAMY USTNEJ
Niezbędnik :
– Gaziki
– Przegotowana woda
Przed wykonaniem toalety umyj ręce. Zamoczonym w przegotowanej wodzie gazikiem przetrzyj całą jamę ustną. Zacznij od : języka, następnie przetrzyj policzki,dziąsła oraz podniebienie. Pamiętaj by pielęgnację jamy ustnej wykonywać od pierwszych dni życia maluszka.
Najczęstsze błędy :
– Zaniechanie wykonywania toalety jamy ustnej
– Rozpoczęcie wykonywania toalety ust dopiero po wyrżnięciu się pierwszych zębów
3. PIELĘGNACJA USZEK
Niezbędnik :
Waciki/Gaziki
Opcjonalnie patyczek kosmetyczny
Woda
Przed przystąpieniem do toalety umyj ręce. Zamoczonym w wodzie wacikiem/gazikiem dokładnie umyj małżowinę uszną oraz okolicę za uszkiem. Do oczyszczenia miejsc trudno dostępnych tj. górna część płatka uszka możesz użyć patyczka kosmetycznego. Jednak nie należy wkładać patyczków głęboko do uszek, ponieważ uszy z zalegające woskowiny oczyszczają się same.
4.PIELĘGNACJA NOSA
Niezbędnik :
– Patyczki kosmetyczne
– Przegotowana woda lub 0,9 % roztwór soli fizjologicznej
aspirator np. : Frida
Drożny nosek zapewnia prawidłowe oddychanie i ssanie. Dzieci z zatkanym nosem często są płaczliwe i drażliwe. Przed rozpoczęciem pielęgnacji noska umyj ręce. Zamoczonym w soli fizjologicznej lub przegotowanej wodzie patyczek włóż delikatnie do noska i wykonaj obrót. Jeśli w ten sposób nie usunęłaś zalegającej wydzieliny użyj aspiratora. Do czynności, które ułatwiają oczyszczanie noska należy częste układanie dziecka na brzuszku.
Najczęstsze błędy :
– Wkładanie patyczków kosmetycznych zbyt głęboko
5.PIELĘGNACJA KIKUTA PĘPOWINY
Prawidłowa pielęgnacja kikuta pępowinowego jest niezwykle ważna już od pierwszych chwil życia. Jałowe zaopatrzenie na sali porodowej oraz odpowiednia pielęgnacja po wyjściu ze szpitala zabezpieczają dziecko przed zapaleniem pępka czy wątroby.Jeszcze do niedawna w polskich szpitalach do pielęgnacji pępka używano 70 – procentowego roztworu alkoholu etylowego czy fioletu gencjanowego. Obecnie Stosuje się metody zgodne z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia czyli tzw. sucha pielęgnacja.
CO TO JEST SUCHA PIELĘGNACJA ?
Sucha pielęgnacja wcale nie oznacza, że kikuta nie należy moczyć. Wręcz przeciwnie gdy kikut się zabrudzi kałem lub moczem przemywamy go wodą z mydłem. Następnie bardzo dokładnie osuszamy oraz zapewniamy dopływ powietrza. W trakcie kąpieli staraj się nalać taką ilość wody by go nie moczyć. Jeśli przypadkowo ulegnie zamoczeniu osusz dokładnie i wystaw na ekspozycję powietrza.
KIEDY ZASTOSOWAĆ ANTYSEPTYK ?
Niezbędne będzie zastosowanie preparatów antyseptycznych w sytuacji gdy wzrasta ryzyko zakażenia bakteryjnego np. w domu są nieodpowiednie warunki higieniczne lub dziecko jest oddzielone od mamy i musi pozostać na oddziale. Wtedy wybierz preparaty z OKTENIDYNĄ –  OCTENISEPT ( możesz go także użyć do dezynfekcji rany krocza lub po cięciu cesarskim ). Środek aplikuj raz dziennie. Do pielęgnacji okolicy pępka  nie używaj ALKOHOLU.  Jest on mniej skutecznym preparatem dodatkowo może podrażnić delikatną skórę noworodka oraz jak doniosły badania wydłuża czas odpadnięcia kikuta.

CO MOŻE CIĘ ZANIEPOKOIĆ  ?

  • Kikut pępowiny nie odpadł po ukończeniu 15 – 20 doby życia.
  • W okolicy pępka pojawi się ropa,nieprzyjemny zapach, zaczerwienienie większe niż 5 mm
  • Obfite krwawienie