Porody z położenia miednicowego 

Pamiętam gdy bardziej doświadczone położne, żeby nie pisać starsze 😊 opowiadały nam jak one pamiętają porody w latach 70 i 80……Przepełnione sale porodowe, skrzypiące metalowe łóżka na które wchodziło się po dostawianych schodkach, odgrodzone  tylko zielonymi parawanami z metalową ramką – wiecie jakimi, golenie maszynką wielokrotnego użytku, odbieranie porodów na korytarzu, lekarz z papierosem podczas szycia krocza ….i porody miednicowe.

Były wtedy z normą…..nawet ja uczyłam się odbierać dziecko z takiego położenia. Jednak dziś położenie miednicowe wyklucza możliwość porodu naturalnego.  Taka ciąża jest kończona poprzez cięcie cesarskie. Jednak gdyby bardzo chciała rodzić naturalnie i trudne położenie twojego dziecka jest jedyną przeszkodą można próbować je odwrócić  za pomocą ćwiczeń, odpowiednich pozycji ciała oraz fizjoterapii.

Metoda pozwalająca ocenić położenie dziecka w brzuszku mamy

Zanim się wybierzesz na wizytę przygotowującą do porodu. Sprawdź jak jest położone Twoje nienarodzone dziecko. Przeczytaj więcej o mapowaniu brzuszka – czyli metodzie która pozwala Ci w warunkach domowych ocenić położenie swojego nienarodzonego dziecka.

Mapowanie brzuszka

Mapowanie brzuszka – to metoda której twórcą był Gail Tully. Dzięki niej będziesz mogła ocenić położenie swojego nienarodzonego dziecka.

Krok 1 Narysuj na brzuszku lub na kartce ( wielkości brzuszka ) okręg i podziel go na cztery kwadraty.

Krok 2 Znajdź 2 kwadranty :
– a ) w których wyczuwasz, że są bardziej twarde – będzie to kręgosłup, narysuj linię
– b ) w których wyczuwasz nieregularne części – będą to drobne części ciała, narysuj nieregularną linię

Krok 3 Oceń w którym kwadrancie czujesz :
– a) dużą, okrągłą część ciała – będą to pośladki lub główka malucha
– b) miejsce w którym dziecko często kopie – mogą być to stópki lub kolanka
– c) subtelne, delikatne ruchy – mogą być to rączki lub łokcie
– d ) Oceń w których dwóch kwadratach pojawia się rozciąganie wywołane ruchem nóżek dziecka.

Dodatkowe elementy metody mapowania

Tą metodę możesz wzbogacić o lokalizację serduszka swojego dziecka ( na wizycie u położnej/lekarza bądź za pomocą przenośnego KTG ) chwyty leopolda oraz obserwację ułożenia Twojego brzuszka.
Ta ocena może sprawić Ci całkiem niezła frajdę dzięki której dokładnie będziesz wiedziała jak jest ułożony maluszek i do której części brzuszka mówić 😀